RFD8500-1000100-EU
SLED, 1000 drops, Bluetooth, 4410 mAhm, 3.7VDC, IP52, w/o imager
TURNS ALMOST ANY MOBILE COMPUTER INTO A HANDHELD RFID READER
MULTI-OS, MULTI-PLATFORM AND EASY TO DEPLOY
FLEXIBLE CONNECTIVITY OPTIONS: BLUETOOTH® OR BATCH MODE
Enable a real-time wireless connection to your mobile or backend systems via Bluetooth 2.1 or later. If a wireless connection is not available, batch mode enables the collection of up to 500 bar codes and/or 42,000 RFID tags.
HIGH-PERFORMANCE BATTERY AND TAG CAPTURE
More Information
SKU RFD8500-1000100-EU
EAN 5711783831396
Specification
Scanning
TypeHandheld bar code reader
Scanner type1D/2D
Read rate (max)600 reads/s
Ports & interfaces
Bluetooth version2.1+EDR
Operating frequency865 - 868 MHz
Standard interfacesBluetooth
Performance
Protection featuresDust resistant, Splash proof
LED indicatorsYes
Product colourGrey
Design
TypeHandheld bar code reader
LED indicatorsYes
Product colourGrey
Power
Power source typeBattery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery capacity4410 mAh
Weight & dimensions
Width185 mm
Depth130 mm
Height80 mm
Weight430 g
Technical details
Mobile operating systems supportedAndroid 4.4, Android 5.0, Android 5.1, iOS 8.0, iOS 8.2, iOS 9.0
Harmonized System (HS) code84716070
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating temperature (T-T)-10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 85%
Logistics data
Other features
Manufacturer Zebra
Availability In Stock
Short Description SLED, 1000 drops, Bluetooth, 4410 mAhm, 3.7VDC, IP52, w/o imager
Description TURNS ALMOST ANY MOBILE COMPUTER INTO A HANDHELD RFID READER