TCL C6KS 50C6KS-UK TV 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Metallic
SKU
50C6KS-UK
TCL 50C6KS 50” QD-Mini LED TV, 4K UHD, Smart Google TV with, Dolby Atmos, Game Master
More Information
SKU 50C6KS-UK
EAN 5901292526245
Specification
Display
Colour depth10 bit
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display technologyQD-Mini LED
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Noise reductionYes
Motion interpolation technologyPPI (Picture Performance Index) 3600
Display diagonal (metric)127 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal127 cm (50")
Peak luminance ratio65%
Native aspect ratio16:9
Viewable size diagonal126 cm
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Auto channel searchYes
Smart TV
Operating system installedGoogle TV
Operating system version12.0
User memory9.2 GB
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2.0.2
Video appsAmazon Prime Video, Apple TV, Netflix, YouTube
Smart TVYes
Smart modesGame, Sports
Internet TVYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
App distribution platformGoogle Play
Built-in ChromecastYes
Audio
Audio decodersDTS Virtual:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby TrueHD
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Built-in subwooferNo
EqualizerYes
Auto volume levellerYes
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Network
Web browserYes
Bluetooth profilesA2DP, HID
Wi-Fi standards802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
HID supportYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Cord length1.5 m
Panel mounting interface300 x 300 mm
Product colourMetallic
Peak luminance ratio65%
Introduction year2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Subtitles functionYes
USB recordingNo
Picture processing technologyTCL AiPQ Pro Processor
Quantum dot color technologyYes
HDMI Quick SwitchYes
4K Ultra HD upscalingYes
Processor cores4
Teletext functionYes
Video formats supportedH.264, H.265, MPEG2
Smartphone/tablet remote supportYes
Noise reductionYes
Game modeYes
DVD playerNo
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), Game Master, Variable Refresh Rate (VRR)
AI UpscaleYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
RF connector typeF, IEC
Common interface Plus (CI+) version1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity0
HDMI Quick SwitchYes
Audio Return Channel (ARC)Yes
HDMI version2.1
USB 2.0 ports quantity1
Digital audio optical out1
RF ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
Consumer Electronics Control (CEC)T-link
Headphone outputs0
HDMI ports quantity3
File formats
Management features
Auto power offYes
Programming period8 day(s)
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages59
Picture-in-PictureNo
Smart modesGame, Sports
Sleep timerYes
Basic hotel modeNo
Works with Samsung BixbyNo
Hotel modeNo
Works with Apple SiriNo
Teletext
Teletext functionYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cord length1.5 m
Power
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours60 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours139 kWh
Technical details
Stand depth28 cm
Internal memory10200 MB
Hotel modeNo
Doesn't containMercury
Weight (with stand)8.9 kg
Warranty period2 year(s)
Weight (without stand)8.7 kg
Bluetooth profilesA2DP, HID
Processor cores4
Remote control typeRC833A
Auto volume levellerYes
Game modeYes
Product colourMetallic
Stand width85.2 cm
Peak luminance ratio65%
Brand-specific features
Weight & dimensions
Stand depth28 cm
Width (without stand)1111 mm
Height (without stand)646 mm
Depth (without stand)69 mm
Weight (without stand)8.7 kg
Package width1265 mm
Package height775 mm
Package depth135 mm
Width (with stand)1111 mm
Height (with stand)679 mm
Depth (with stand)280 mm
Package weight12.1 kg
Stand width85.2 cm
Weight (with stand)8.9 kg
Packaging data
Remote control typeRC833A
Package width1265 mm
Package height775 mm
Package depth135 mm
Remote control includedYes
Batteries includedYes
Desktop standYes
Package weight12.1 kg
Soundbar includedNo
Packaging content
Remote control includedYes
Batteries includedYes
Desktop standYes
Soundbar includedNo
Other features
User memory9.2 GB
Peak luminance ratio65%
DVD playerNo
Energy efficiency scaleA to G
Doesn't containMercury
Digital Living Network Alliance (DLNA) certifiedYes
Warranty period2 year(s)
Manufacturer TCL
Availability In Stock
Short Description TCL 50C6KS 50” QD-Mini LED TV, 4K UHD, Smart Google TV with, Dolby Atmos, Game Master