35BAYCF2IDE
3.5in Drive Bay IDE to Single CF SSD Adapter Card Reader
Connect a CF card to a computer through an IDE connector
This Compact Flash IDE adapter is a perfect solution for accessing CompactFlash (CF I, CF II) and IBM Micro Drive media, allowing you to access the flash/micro drive media as if it were an IDE hard drive. The CF/IDE adapter can be installed in the computer case through simple mounting in an available 3.5in drive bay, for connection to the computer IDE bus through either a 40 or 44-pin connection. Designed and constructed to provide a reliable media card platform, the CF IDE adapter is backed by StarTech.com''s 2-year warranty.
The StarTech.com Advantage
- Quick and driver free installation into any IDE 40 pin and 44 pin slot
- Easily swap cards in and out with built-in push button ejector
More Information
SKU 35BAYCF2IDE
EAN 0065030824194
Specification
Ports & interfaces
InternalYes
Output interfaceCF
Host interfaceIDE
Technical details
Data transfer rate (max)0.133 Gbit/s
Compliance certificatesRoHS
Performance
Harmonized System (HS) code84733020
Design
InternalYes
Features
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-55 - 85 °C
Storage temperature (T-T)-55 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 85%
Weight & dimensions
Width97 mm
Depth100 mm
Height25 mm
Weight145 g
Package width48 mm
Package depth220 mm
Package height158 mm
Package weight215 g
Packaging data
Package width48 mm
Package depth220 mm
Package height158 mm
Package weight215 g
User guideYes
Logistics data
Packaging content
User guideYes
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Short Description 3.5in Drive Bay IDE to Single CF SSD Adapter Card Reader
Description Connect a CF card to a computer through an IDE connector
The StarTech.com Advantage