RACK-2U-14-BRACKET
StarTech.com 2U Wall Mount Network Rack - 14 in Deep (Low Profile) - 19" Patch Panel Bracket for Shallow Server, IT Equipment, Network Switches - 77lbs/35kg Weight Capacity, Black (RACK-2U-14-BRACKET)
Mount equipment that is up to 14 inches deep, such as patch panels or network switches, to your wall
The 2U 14in deep wall mounting bracket for patch panels delivers a sturdy and dependable equipment storage option, allowing you to wall mount data/IT equipment for a more efficient and accessible operating environment. It's the perfect solution for areas where space is at a premium like SoHo (small office, home office) environment, or space limited server room because it doesn't take any floor space.
Sturdy Construction & Easy Installation
The mounting bracket features an all-steel design and is suitable for mounting patch panels, or other slim 19in equipment to a wall, and to organize cabling or equipment in your network closet, wiring closet, back office, or IDF. The sturdy steel construction is especially helpful for durability and stability. Also, because The open frame wall rack's mounting holes are positioned 16in. apart, allowing you a simple and secure wall-stud anchoring to your existing construction framework.
Includes Hardware
The StarTech.com Advantage
More Information
SKU RACK-2U-14-BRACKET
EAN 0065030893886
Specification
Weight & dimensions
Package depth540 mm
Package width400 mm
Package height130 mm
Package weight3.3 kg
Mounting depth (max)30 cm
Width498 mm
Depth356 mm
Height96 mm
Weight5 kg
Maximum weight capacity35 kg
Packaging content
Quick installation guideYes
Nuts includedYes
Number of nuts8
Screws includedYes
Number of screws12
Number of washers included8
Features
Product design2-post
Rack capacity2U
TypeWall mounted rack
Maximum weight capacity35 kg
MaterialSteel
Product colourBlack
Packaging data
Quick installation guideYes
Nuts includedYes
Number of nuts8
Package depth540 mm
Package width400 mm
Package height130 mm
Package weight3.3 kg
Screws includedYes
Number of screws12
Number of washers included8
Technical details
Package width400 mm
Package height130 mm
TypeWall mounted rack
Harmonized System (HS) code85381000
Rack capacity2U
Colour
Product colourBlack
Material
MaterialSteel
Logistics data
Master (outer) case width530 mm
Master (outer) case length380 mm
Master (outer) case height128 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Manufacturer StarTech.com
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 2U Wall Mount Network Rack - 14 in Deep (Low Profile) - 19" Patch Panel Bracket for Shallow Server, IT Equipment, Network Switches - 77lbs/35kg Weight Capacity, Black (RACK-2U-14-BRACKET)