MST14DP122DP
StarTech.com 2-Port DisplayPort MST Hub, Dual 4K 60Hz, DP to 2x DisplayPort Monitor Adapter, DP 1.4 Multi-Monitor Video Adapter, 1ft (30cm) Built-in Cable, USB Powered, Windows Only (MST14DP122DP)
4K at 60Hz and HDR
Host Connection
Maximum Resolution Output 1
Maximum Resolution Output 2
Example Host Processor/Graphics
DisplayPort 1.4 with DSC
5K 60Hz
5K 60Hz
*Intel 11th Gen with DSC
Intel 12th Gen Processors & Later
Dedicated AMD & Nvidia GPU's that support DSC
DisplayPort 1.4
4K 60Hz
4K 60Hz
Intel 10 th Gen (Ice Lake Only)
Intel 11th Gen Processors & Later
Dedicated AMD and Nvidia GPU's that support DP 1.4
DisplayPort 1.2
4K 30Hz
4K 30Hz
Intel 8 th - 10th Gen Processors & Later
Multitasking Made Easy
Configure the dual-DP displays in extended or mirrored mode. Create a high-performance workstation by adding two independent 4K 60Hz displays. This empowers increased multi-tasking across your organization, resulting in increased productivity.
Hassle-Free Setup
This MST Hub works with DisplayPort enabled Windows devices featuring 11th generation (and later) processors, or dedicated graphics cards that have a DisplayPort 1.4 output. Plug-and-play installation, with no drivers or software required. The 12in (30cm) built-on cable provides options for flexible installation configurations, reducing the amount of strain on ports and connectors. Additionally, this dual-monitor splitter is USB Powered and comes with the USB Micro-B power cable.
This product is backed for 3 years, including free lifetime 24/5 multilingual technical assistance.
The StarTech.com Advantage
More Information
SKU MST14DP122DP
EAN 0065030884044
Specification
Features
ChipsetSynaptic VMM5220
DisplayPort version1.4
Product colourGrey
Cable length0.3 m
Connector 1DisplayPort
Connector 22 x DVI
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderFemale
Maximum resolution4096 x 2160 pixels
HDCPYes
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
HDCP version2.2
Power sourceUSB
Refresh rate at maximum resolution60 Hz
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Sustainability
Sustainability complianceYes
Technical details
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesCE, RoHS
Other features
Packaging contentMicro-USB Power Cable
Width105 mm
Height14 mm
Depth43 mm
Weight & dimensions
Width105 mm
Height14 mm
Depth43 mm
Weight53 g
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight110 g
Packaging data
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight110 g
Logistics data
Master (outer) case width473 mm
Master (outer) case length331 mm
Master (outer) case height440 mm
Products per master (outer) case70 pc(s)
Manufacturer StarTech.com
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 2-Port DisplayPort MST Hub, Dual 4K 60Hz, DP to 2x DisplayPort Monitor Adapter, DP 1.4 Multi-Monitor Video Adapter, 1ft (30cm) Built-in Cable, USB Powered, Windows Only (MST14DP122DP)
4K at 60Hz and HDR
Host Connection
Maximum Resolution Output 1
Maximum Resolution Output 2
DisplayPort 1.4 with DSC
5K 60Hz
5K 60Hz
*Intel 11th Gen with DSC
DisplayPort 1.4
4K 60Hz
4K 60Hz
DisplayPort 1.2
4K 30Hz
4K 30Hz
Multitasking Made Easy
Hassle-Free Setup