BRACKET25SAT
2.5in SATA Hard Drive to 3.5in Drive Bay Mounting Kit
Mount a 2.5in SATA hard drive to any computer with an available 3.5in bay
This Serial ATA hard drive mounting kit allows you to install a 2.5in SATA hard drive in a 3.5in drive bay.
The 2.5in to 3.5in SATA hard drive mounting kit features a sturdy metal bracket, as well as a combined 7+15 pin SATA + LP4 Power to SATA cable - which helps simplify installation and reduce clutter within the computer case.
The StarTech.com Advantage
- Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
More Information
SKU BRACKET25SAT
EAN 0065030831093
Specification
Technical details
MaterialAluminium
Weight & dimensions
Weight110 g
Width98 mm
Depth100 mm
Height10 mm
Size (imperial)6.35 cm (2.5")
Packaging data
Package width125 mm
Package height20 mm
Package depth225 mm
Package weight115 g
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Short Description 2.5in SATA Hard Drive to 3.5in Drive Bay Mounting Kit
Description Mount a 2.5in SATA hard drive to any computer with an available 3.5in bay