PLATE9M16LP
StarTech.com 1 Port 16in DB9 Serial Port BRacket to 10 Pin Header - Low Profile - low profile DB9 Header - DB9 bRacket
Add a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer
The PLATE9M16LP (16 inch/ 0.4 m) Low Profile Serial Plate adds a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer, connecting to an IDC10 header connector on the motherboard.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
More Information
SKU PLATE9M16LP
EAN 0065030847766
Specification
Features
Compatible chassis typeSmall Form Factor (SFF)
Connector 2DB-9
Connector 1IDC
TypeOther
Product colourGrey
Harmonized System (HS) code84733080
Weight & dimensions
Width18.5 mm
Depth412 mm
Height80 mm
Weight24 g
Package width128 mm
Package depth0.0700 mm
Package height220 mm
Package weight30 g
Technical details
Connector 2DB-9
Connector 1IDC
TypeOther
Product colourGrey
Packaging data
Package width128 mm
Package depth0.0700 mm
Package height220 mm
Package weight30 g
Logistics data
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 1 Port 16in DB9 Serial Port BRacket to 10 Pin Header - Low Profile - low profile DB9 Header - DB9 bRacket
Description Add a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer