Philips E Line 241E1SCA/00 computer monitor 59.9 cm (23.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
SKU
241E1SCA/00
Monitor 241E1SCA Full HD Curved LCD monitor
The 24" curved E line display offers a truly immersive experience in a stylish design. Experience crisp Full HD visuals, and smooth action with AMD FreeSync technology.
More Information
SKU 241E1SCA/00
EAN 8712581759377
Specification
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeCurved
Dynamic contrast ratio marketing nameSmartContrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density93 ppi
DDC/CIYes
Colour gamut87%
Maximum refresh rate75 Hz
Screen curvature150 cm
sRGB coverage (typical)100.78%
Display surfaceMatt
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.272 x 0.272 mm
Horizontal scan range30 - 85 kHz
Vertical scan range48 - 76 Hz
Aspect ratio16:9
Viewable size, horizontal52.1 cm
Viewable size, vertical29.3 cm
Digital horizontal frequency30 - 85 kHz
Digital vertical frequency48 - 76 Hz
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes1080p
Backlight typeW-LED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time4 ms
Display diagonal59.9 cm (23.6")
Contrast ratio (typical)3000:1
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)83.87%
TouchscreenNo
Panel typeVA
Screen curvature rating1500R
Display diagonal (metric)59.9 cm
Display sRGBYes
Haze rate25%
Colour gamut standardsRGB
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncYes
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Component video syncSeparate Sync, Sync-on-green (SOG)
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Plug and PlayYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power6 W
Built-in cameraNo
TV tuner integratedNo
Design
Market positioningHome
Heavy metals freeHg (mercury), Pb (lead)
CertificationCE Mark, CU-EAC, TUV-BAUART
Product colourBlack
Exterior finish typeTextured
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
DVI portNo
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity0
HDCPYes
Audio inputYes
Headphone outputs1
PC Audio inYes
HDMIYes
TV tuner
TV tuner integratedNo
Technical details
External power adapterYes
Height (without stand)322 mm
Depth (without stand)66 mm
Width (without stand)536 mm
Cable lock slotYes
On/off switchYes
HDMIYes
Product colourBlack
Picture enhancementSmartImage game
Recyclable packaging material100%
Regulatory ApprovalsCE Mark; CU-EAC; TUV-BAUART
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Compliance certificatesRoHS
Power supply typeExternal
Weight (with stand)3.54 kg
Surface hardness3H
LowBlue modeYes
TouchscreenNo
Software
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsOperation, Stand-by
Tilt angle range-5 - 20°
On Screen Display (OSD)Yes
Plug and PlayYes
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
On/off switchYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
External power adapterYes
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)27.9 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours22 kWh
Operational conditions
Non-operating altitude0 - 12192 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Weight & dimensions
Height (without stand)322 mm
Depth (without stand)66 mm
Width (without stand)536 mm
Width (with stand)536 mm
Depth (with stand)202 mm
Height (with stand)413 mm
Weight (with stand)3.54 kg
Weight (without stand)2.86 kg
Package width595 mm
Package depth154 mm
Package height475 mm
Package weight5.37 kg
Packaging data
Package width595 mm
Package depth154 mm
Package height475 mm
Package weight5.37 kg
Package typeBox
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedHDMI, Audio (3.5mm), AC
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Indication
Sustainability
Other features
LowBlue modeYes
Exterior finish typeTextured
Compliance certificatesRoHS
Energy efficiency class (old)F
Height (without stand)322 mm
Depth (without stand)66 mm
Width (without stand)536 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
Recycling data
Certificates
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Manufacturer Philips
Availability In Stock
Short Description Monitor 241E1SCA Full HD Curved LCD monitor
Description The 24" curved E line display offers a truly immersive experience in a stylish design. Experience crisp Full HD visuals, and smooth action with AMD FreeSync technology.