Mikrotik CRS326-24G-2S+RM network switch Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Grey
SKU
CRS326-24G-2S+RM
24x 10/100/1000 RJ-45, 2x SFP+, 800 MHz, 512 MB, 440 x 144 x 44 mm, RouterOS/SwOS
More Information
SKU CRS326-24G-2S+RM
EAN 4752224002198
Specification
Management features
Switch typeManaged
Web-based managementYes
Switch layerL2
Ports & interfaces
SFP+ module slots quantity2
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity24
Basic switching RJ-45 Ethernet ports typeGigabit Ethernet (10/100/1000)
Installed SFP modules quantity0
Console portRJ-45
Network
Networking standardsIEEE 802.1Q
VLAN supportYes
Spanning tree protocolYes
Port mirroringYes
Number of VLANs4000
Broadcast storm controlYes
10G supportYes
Security
Security algorithmsSNMP
Access Control List (ACL)Yes
Design
Product colourGrey
Performance
Processor frequency800 MHz
Internal memory512 MB
Flash memory16 MB
Compatible operating systemsRouterOS, SwitchOS
Built-in processorYes
Harmonized System (HS) code85176990
Power
Power consumption (max)24 W
Power supply includedYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-40 - 60 °C
Virtual LAN features
VLAN supportYes
Number of VLANs4000
Weight & dimensions
Width440 mm
Depth144 mm
Height44 mm
Packaging content
Rack mount kitYes
AC adapter includedYes
Packaging data
AC adapter includedYes
Rack mount kitYes
Data transmission
Technical details
Product colourGrey
Processor frequency800 MHz
Built-in processorYes
Memory
Internal memory512 MB
Flash memory16 MB
System requirements
Logistics data
Manufacturer Mikrotik
Availability In Stock
Short Description 24x 10/100/1000 RJ-45, 2x SFP+, 800 MHz, 512 MB, 440 x 144 x 44 mm, RouterOS/SwOS