Microconnect PE160418 power cable Black 1.8 m Power plug type J C13 coupler
Power Cord Swiss (Type J) - C13, 1.8m
This Power cord (Type J) enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
More Information
| SKU |
PE160418 |
| EAN |
| Specification |
| Ports & interfaces |
|---|
|---|
| Connector 1 form factor | Straight | | Connector 2 form factor | Straight | | Conductor material | Copper | | Number of cable cores | 3 | | Core size | 0.75 mm² | | Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) | | Connector 2 | C13 coupler | | Connector 1 | Power plug type J | | Cable length | 1.8 m | | Connector 2 gender | Female | | Connector 1 gender | Male | | Product colour | Black | | Power |
| Maximum current | 10 A | | Input voltage | 250 V | | Input current | 10 A | | Colour |
| Product colour | Black | | Weight & dimensions |
| Weight | 196 g | | Package width | 277 mm | | Package depth | 160 mm | | Package height | 34 mm | | Package weight | 228 g | | Packaging data |
| Package width | 277 mm | | Package depth | 160 mm | | Package height | 34 mm | | Package weight | 228 g | | Quantity per pack | 1 pc(s) | | Technical details |
| Maximum current | 10 A | | Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |