LG UHD AI 75UA74006LB TV 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Blue
SKU
75UA74006LB
75", 20W, 60 Hz, 4K UHD LED, 1678 x 1027 x 361 mm, 31.8 kg
Meet the powerful and smart alpha 7 AI Processor Gen8
4K Super Upscaling brings every frame to life
HDR10 Pro
The next generation of LG AI TV
Upgrade your TV OS up to 5 years for free with award-winning webOS Re:New Program *
AI Sound Pro fine-tunes your sound for impact
WOW Interface lets you control sound easier from your TV
Ultra Big TV
Slim Design
Add a modern touch with a sleek design that blends into your space gracefully.
Powerful Gameplay
Experience peak gaming with VRR. Get your game on without lag hindering your performance.
FILMMAKER MODE
More Information
SKU 75UA74006LB
EAN 8806096535417
Specification
Display
Display technologyLED
LED backlightYes
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Supported video modes2160p
LED backlighting typeDirect-LED
Display diagonal (metric)189 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal190.5 cm (75")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Video appsAmazon Prime Video, Apple TV, DAZN, Disney+, NOW TV, Netflix, RaiPlay, Rakuten TV, YouTube
Smart TVYes
Smart modesFilmmaker
Internet TVYes
Apple AirPlay 2 supportYes
Audio
Audio decodersDolby Digital
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Built-in subwooferNo
Sound modesAI Sound Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Network
Web browserYes
Bluetooth version5.1
Bluetooth profilesAPTX
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
Colour nameAshed Blue
VESA mountingYes
Panel mounting interface400 x 400 mm
Product colourBlue
Frameless designYes
Introduction year2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
4K Ultra HD upscalingYes
Video formats supportedAV1, HEVC/H.265, VP9
Audio formats supportedAAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X
Game modeYes
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, Variable Refresh Rate (VRR)
Video upscalingYes
Multi ViewYes
AI UpscaleYes
Picture processorα7 Gen8 AI Processor 4K
Smart TVYes
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version2.0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
Audio Return Channel (ARC)Yes
HDMI version2.0
USB 2.0 ports quantity2
Digital audio optical out1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
HDMI ports quantity3
File formats
Management features
Voice guideYes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
Smart modesFilmmaker
Control typeRemote
Basic hotel modeYes
Works with Samsung BixbyNo
Works with the Google AssistantYes
Works with Amazon AlexaYes
Works with Apple SiriYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours127 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours190 kWh
Technical details
Stand depth36.1 cm
LED backlightYes
Weight (with stand)31.8 kg
Weight (without stand)31.4 kg
Bluetooth version5.1
Bluetooth profilesAPTX
Remote control typeStandard
Game modeYes
Product colourBlue
Stand width134.4 cm
Sound modesAI Sound Pro
Brand-specific features
LG technologies (AV/TV)AI Sound Pro, LG Sound Sync, WOW Orchestra
Weight & dimensions
Stand depth36.1 cm
Width (without stand)1678 mm
Height (without stand)964 mm
Depth (without stand)59.9 mm
Weight (without stand)31.4 kg
Package width1820 mm
Package height1115 mm
Package depth200 mm
Width (with stand)1678 mm
Height (with stand)1027 mm
Depth (with stand)361 mm
Package weight40.7 kg
Stand width134.4 cm
Weight (with stand)31.8 kg
Packaging data
Remote control typeStandard
Package width1820 mm
Package height1115 mm
Package depth200 mm
Remote control includedYes
Desktop standYes
Package weight40.7 kg
Packaging content
Remote control includedYes
Desktop standYes
Other features
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Manufacturer LG
Availability In Stock
Short Description 75", 20W, 60 Hz, 4K UHD LED, 1678 x 1027 x 361 mm, 31.8 kg