LG OLED evo AI OLED55G56LS TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Silver
SKU
OLED55G56LS
LG OLED evo AI OLED55G56LS, 139.7 cm (55"), 3840 x 2160 pixels, OLED evo, Smart TV, Wi-Fi, Silver
LG OLED evo AI OLED55G56LS. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED evo, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: OLED Motion, Response time: 0.1 ms, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Silver
More Information
SKU OLED55G56LS
Specification
Display
Display refresh rates supported144 Hz, 165 Hz
Display technologyOLED evo
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Response time0.1 ms
Motion interpolation technologyOLED Motion
Display diagonal (metric)139 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal139.7 cm (55")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate120 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Smart TVYes
Internet TVYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Apple AirPlay 2 supportYes
Built-in ChromecastYes
Audio
Audio decodersDolby Atmos, Dolby Digital
Number of speakers4
Audio output channels4.2 channels
RMS rated power60 W
Subwoofer RMS power20 W
Built-in subwooferNo
Sound modesClear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Network
Web browserYes
Bluetooth version5.3
Bluetooth profilesA2DP
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 200 mm
Product colourSilver
Frameless designYes
Stand typeCenter stand
Introduction year2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Subtitles functionYes
USB recordingNo
Picture processing technologyLG AI Picture Pro
4K Ultra HD upscalingYes
Processor cores4
Teletext functionYes
Video formats supportedAV1, HEVC/H.265, VP9
Game modeYes
DVD playerNo
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
AMD FreeSync typeFreeSync
Multi ViewYes
Backlight dimming technologyPixel Dimming
Picture processorα11 4K AI
WiSA ReadyYes
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
Smart TVYes
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity0
Audio Return Channel (ARC)Yes
HDMI version2.1
USB 2.0 ports quantity3
Digital audio optical out1
RF ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
Headphone outputs1
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity4
File formats
Management features
Programming period8 day(s)
Voice guideYes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages38
Picture-in-PictureNo
Basic hotel modeYes
Works with Samsung BixbyNo
Hotel modeNo
Works with the Google AssistantYes
Works with Amazon AlexaYes
Works with Apple SiriYes
Teletext
Teletext functionYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100-240 V
Power consumption (standby)0.5 W
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours63.9 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours171 kWh
Technical details
Stand depth26.3 cm
Hotel modeNo
Weight (with stand)22.1 kg
Warranty period2 year(s)
Weight (without stand)16.8 kg
Bluetooth version5.3
Bluetooth profilesA2DP
AC input voltage100-240 V
Processor cores4
Game modeYes
Product colourSilver
Stand width48.5 cm
Sound modesClear Voice Pro
Brand-specific features
Weight & dimensions
Stand depth26.3 cm
Width (without stand)1222 mm
Height (without stand)703 mm
Depth (without stand)27.2 mm
Weight (without stand)16.8 kg
Package width1360 mm
Package height810 mm
Package depth172 mm
Width (with stand)1222 mm
Height (with stand)742 mm
Depth (with stand)263 mm
Package weight27.1 kg
Stand width48.5 cm
Weight (with stand)22.1 kg
Packaging data
Package width1360 mm
Package height810 mm
Package depth172 mm
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Package weight27.1 kg
Soundbar includedNo
Packaging content
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Soundbar includedNo
Other features
DVD playerNo
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Digital Living Network Alliance (DLNA) certifiedYes
Warranty period2 year(s)
Manufacturer LG
Availability In Stock
Short Description LG OLED evo AI OLED55G56LS, 139.7 cm (55"), 3840 x 2160 pixels, OLED evo, Smart TV, Wi-Fi, Silver
Description LG OLED evo AI OLED55G56LS. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED evo, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: OLED Motion, Response time: 0.1 ms, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Silver