LG OLED AI OLED48B56LA TV 121.9 cm (48") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
SKU
OLED48B56LA
48", 4K UHD, 120 Hz, 16:9, Wi-Fi6/Bluetooth 5.3, 100-240V, 50/60Hz
The smarter and faster alpha 8 AI Processor Gen2 from a decade of innovation
Perfect Black & Colour whether it's bright or dark, only with LG OLED TV
Perfect Colour
AI Picture Pro brings every frame to life
AI Magic Remote completes the AI experience
AI Voice ID
AI Search
AI Chatbot
AI Concierge
AI Picture Wizard
AI Sound Wizard
Upgrade your TV OS up to 5 years for free with award-winning webOS Re:New Program
Style your space your way with diverse content to choose from
Personalise your space in countless ways
Sync music and visuals to how you feel
Enjoy auto-curated content, tailored to your tastes
Easily access Google Photos and showcase your memories
Stay updated with an all-in-one personalised dashboard
Beyond curation, generate your dream artworks with true Generative AI from Google Gemini
Always Ready & Screensaver
AI Brightness Control
Motion Sensor
Slim Design
Add a modern touch with a sleek design that blends into your space gracefully.
Stream a variety of content. Free.
Cost-free. Contract-free. Cable-free.
Gaming Portal turns your TV into the ultimate gaming hub
Ultimate Gameplay
Best OLED TV for Movies
Dolby Vision & Ambient FILMMAKER MODE
Dolby Atmos
Made with the environment in mind
More Information
SKU OLED48B56LA
EAN 8806096353783
Specification
Display
Display refresh rates supported120 Hz
Display technologyOLED
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Response time0.1 ms
Motion interpolation technologyOLED Motion
Display diagonal (metric)121 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal121.9 cm (48")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate100 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Smart TVYes
Internet TVYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Apple AirPlay 2 supportYes
Built-in ChromecastYes
Audio
Audio decodersDolby Atmos, Dolby Digital
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Built-in subwooferNo
Sound modesAI Acoustic Tuning, AI Sound, Clear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Network
Web browserYes
Bluetooth version5.3
Bluetooth profilesA2DP
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 200 mm
Product colourBlack
Frameless designYes
Stand typeLegs stand
Introduction year2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Subtitles functionYes
USB recordingNo
Picture processing technologyLG AI Picture Pro
4K Ultra HD upscalingYes
Processor cores4
Teletext functionYes
Video formats supportedAV1, HEVC/H.265, VP9
Game modeYes
DVD playerNo
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
AMD FreeSync typeFreeSync
Multi ViewYes
Backlight dimming technologyPixel Dimming
Picture processorα8 AI Processor 4K
WiSA ReadyYes
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
Smart TVYes
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
Audio Return Channel (ARC)Yes
HDMI version2.1
USB 2.0 ports quantity2
Digital audio optical out1
RF ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
Headphone outputs1
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity4
File formats
Management features
Programming period8 day(s)
Voice guideYes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages38
Picture-in-PictureNo
Basic hotel modeYes
Works with Samsung BixbyNo
Hotel modeNo
Works with the Google AssistantYes
Works with Amazon AlexaYes
Works with Apple SiriYes
Teletext
Teletext functionYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100-240 V
Power consumption (standby)0.5 W
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours64.8 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours109 kWh
Technical details
Stand depth23.5 cm
Hotel modeNo
Weight (with stand)11.7 kg
Warranty period2 year(s)
Weight (without stand)11.5 kg
Bluetooth version5.3
Bluetooth profilesA2DP
AC input voltage100-240 V
Processor cores4
Game modeYes
Product colourBlack
Stand width93.3 cm
Brand-specific features
Weight & dimensions
Stand depth23.5 cm
Width (without stand)1070 mm
Height (without stand)620 mm
Depth (without stand)45.9 mm
Weight (without stand)11.5 kg
Package width1220 mm
Package height735 mm
Package depth152 mm
Width (with stand)1070 mm
Height (with stand)684 mm
Depth (with stand)235 mm
Package weight14.5 kg
Stand width93.3 cm
Weight (with stand)11.7 kg
Packaging data
Package width1220 mm
Package height735 mm
Package depth152 mm
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Package weight14.5 kg
Soundbar includedNo
Packaging content
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Soundbar includedNo
Other features
DVD playerNo
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Digital Living Network Alliance (DLNA) certifiedYes
Warranty period2 year(s)
Manufacturer LG
Availability In Stock
Short Description 48", 4K UHD, 120 Hz, 16:9, Wi-Fi6/Bluetooth 5.3, 100-240V, 50/60Hz