LG NanoCell AI NANO80 65NANO80A6B TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
SKU
65NANO80A6B
LG NanoCell AI NANO80 65NANO80A6B, 165.1 cm (65"), 3840 x 2160 pixels, NanoCell, Smart TV, Wi-Fi, Black
LG NanoCell AI NANO80 65NANO80A6B. Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: NanoCell, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Direct-LED. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
More Information
SKU 65NANO80A6B
EAN 8806096461938
Specification
Display
Display refresh rates supported60 Hz
Display technologyNanoCell
LED backlightYes
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
LED backlighting typeDirect-LED
Display diagonal (metric)164 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal165.1 cm (65")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
TV tuner
Number of tuners1 tuner(s)
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Auto channel searchYes
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Smart TVYes
Internet TVYes
Apple AirPlay 2 supportYes
Audio
Audio decodersDolby Digital
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Sound modesAI Sound Pro, Clear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Network
Web browserYes
Bluetooth version5.1
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Product colourBlack
Stand typeLegs stand
Introduction year2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
USB recordingYes
Smartphone/tablet remote supportYes
Game modeYes
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Multi ViewYes
AI UpscaleYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
Audio Return Channel (ARC)Yes
USB 2.0 ports quantity2
Digital audio optical out1
RF ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity3
Management features
Voice guideYes
On/Off timerYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100-240 V
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours100 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours152 kWh
Technical details
LED backlightYes
Bluetooth version5.1
AC input voltage100-240 V
Game modeYes
Product colourBlack
Brand-specific features
Weight & dimensions
Width (without stand)1454 mm
Height (without stand)838 mm
Depth (without stand)57.7 mm
Package width1600 mm
Package height970 mm
Package depth172 mm
Width (with stand)1454 mm
Height (with stand)903 mm
Depth (with stand)269 mm
Packaging data
Package width1600 mm
Package height970 mm
Package depth172 mm
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Packaging content
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Other features
Energy efficiency scaleA to G
Manufacturer LG
Availability In Stock
Short Description LG NanoCell AI NANO80 65NANO80A6B, 165.1 cm (65"), 3840 x 2160 pixels, NanoCell, Smart TV, Wi-Fi, Black
Description LG NanoCell AI NANO80 65NANO80A6B. Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: NanoCell, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Direct-LED. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black