55NANO80A6B
55", 4K UHD (3840 x 2160) LED 60Hz Native, Nano Colour, α7 AI Processor 4K Gen8, HDR10 / HLG, 2.0 channel 20W, Magic Remote MR25GA
Meet the powerful and smart alpha 7 AI Processor Gen8
Pure Colours in Real 4K
4K Super Upscaling brings every frame to life
Find answers instantly with AI Search
Solve requests in real-time with AI Chatbot
Access smarter controls with AI Magic Remote
New upgrade every year with award-winning webOS Re:New Program
Get the benefits from the latest features and software with annual upgrades.
Control sound easier with WOW Interface
Conveniently operate your Soundbar settings from your TV.
Ultra Big TV
Powerful Gameplay
Experience peak gaming with VRR. Get your game on without lag hindering your performance.
FILMMAKER MODE
More Information
SKU 55NANO80A6B
EAN 8806096461884
Specification
Display
Display refresh rates supported60 Hz
Display technologyNanoCell
LED backlightYes
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
LED backlighting typeDirect-LED
Display diagonal (metric)139 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal139.7 cm (55")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
Automatic brightness controlYes
TV tuner
Number of tuners1 tuner(s)
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Auto channel searchYes
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Google applicationsGoogle Cast, Google Home
Smart TVYes
Internet TVYes
Intelligent Voice RecognitionYes
Apple AirPlay 2 supportYes
Audio
Audio decodersDolby Digital
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Sound modesAI Sound Pro, Clear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
TV Sound Mode ShareYes
Network
Web browserYes
Bluetooth version5.1
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
Rollable displayNo
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 300 mm
Product colourBlack
Stand typeLegs stand
Stand colourBlack
Introduction year2025
Security update term31.12.2029
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
USB recordingYes
4K Ultra HD upscalingYes
Smartphone/tablet remote supportYes
Game modeYes
Multi ViewYes
AI UpscaleYes
Picture processorα7 Gen 8 AI Processor 4K
Smart TVYes
Ports & interfaces
Audio Return Channel (ARC)Yes
HDMI version2.0
USB 2.0 ports quantity2
Digital audio optical out1
RF ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity3
Management features
Voice guideYes
On/Off timerYes
Control typeRemote
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage220 - 240 V
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours81 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours121 kWh
Technical details
Stand depth23 cm
LED backlightYes
Display/Wide Colour Gamut displayNano Colour
S/PDIF output1
Weight (with stand)14.1 kg
Weight (without stand)14 kg
Package typeBox
Bluetooth version5.1
AC input voltage220 - 240 V
Remote control typeMagic Remote MR25GA / MR25GB (UK, Italy)
Game modeYes
Product colourBlack
Stand width94.8 cm
Brand-specific features
Weight & dimensions
Stand depth23 cm
Width (without stand)1235 mm
Height (without stand)715 mm
Depth (without stand)57.5 mm
Weight (without stand)14 kg
Package width1360 mm
Package height810 mm
Package depth162 mm
Width (with stand)1235 mm
Height (with stand)780 mm
Depth (with stand)230 mm
Package weight18.9 kg
Stand width94.8 cm
Weight (with stand)14.1 kg
Packaging data
Package typeBox
Package width1360 mm
Package height810 mm
Package depth162 mm
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Package weight18.9 kg
Packaging content
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Other features
AC input voltage220 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Manufacturer LG
Availability In Stock
Short Description 55", 4K UHD (3840 x 2160) LED 60Hz Native, Nano Colour, α7 AI Processor 4K Gen8, HDR10 / HLG, 2.0 channel 20W, Magic Remote MR25GA