LG 32LQ630B6LA.AEK TV 81.3 cm (32") HD Smart TV Wi-Fi Black
SKU
32LQ630B6LA.AEK
LG LED LQ63 32" HD Smart TV
Sharp HD
AI Sound
LG’s AI Sound feature puts you right at the centre of the action, creating an immersive atmosphere.
LG’s webOS smart platform
HDR
Experience the movies like the director intended with HDR.
Game Optimiser
Level up your gaming by optimising the picture for whatever type of game you are playing.
More Information
SKU 32LQ630B6LA.AEK
EAN 8806091638366
Specification
Display
Display technologyLED
Screen shapeFlat
HD typeHD
LED backlighting typeDirect-LED
Display resolution1366 x 768 pixels
Display diagonal81.3 cm (32")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate50 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Auto channel searchYes
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version22
Video on Demand (VOD) supportYes
Smart TVYes
Internet TVYes
Screen mirroringYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Apple AirPlay 2 supportYes
Far-field voice interactionNo
Audio
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Sound modesAI Sound, Clear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Network
BrowsingYes
Web browserYes
MiracastYes
Bluetooth version5.0
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
Rollable displayNo
VESA mountingYes
Ambient lightingNo
Housing materialPlastic
Panel mounting interface200 x 200 mm
Product colourBlack
Stand typeConnected stand
Stand colourBlack
Introduction year2022
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Subtitles functionYes
USB recordingYes
Ambient lightingNo
USB cloningNo
Teletext functionYes
Teletext2000 pages
Game modeYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
DVD playerNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
ConnectShare (USB)No
ConnectShare (HDD)No
Smart TVYes
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version1.4
Mobile High-Definition Link (MHL)No
Audio Return Channel (ARC)Yes
HDMI version1.4
USB 2.0 ports quantity1
Digital audio optical out1
RF ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
Headphone outputs0
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity2
Management features
Auto power offYes
Programming period8 day(s)
Firmware upgradeable viaNetwork
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages37
Sleep timerYes
Firmware upgradeableYes
Control typeButtons
Basic hotel modeYes
Works with Samsung BixbyNo
Works with the Google AssistantYes
Works with Amazon AlexaYes
Teletext
Teletext functionYes
Teletext2000 pages
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)26 W
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours37 kWh
Technical details
Stand depth18 cm
ConnectShare (USB)No
ConnectShare (HDD)No
Weight (with stand)4.7 kg
Weight (without stand)4.65 kg
MiracastYes
Package typeBox
Housing materialPlastic
Country of originSouth Korea
Bluetooth version5.0
Remote control typeStandard Remote Control
Game modeYes
Product colourBlack
Stand width60.6 cm
Screen mirroringYes
Supplier features
Country of originSouth Korea
Weight & dimensions
Stand depth18 cm
Width (without stand)736 mm
Height (without stand)437 mm
Depth (without stand)82.9 mm
Weight (without stand)4.65 kg
Package width812 mm
Package height510 mm
Package depth142 mm
Width (with stand)736 mm
Height (with stand)464 mm
Depth (with stand)180 mm
Package weight5.9 kg
Stand width60.6 cm
Weight (with stand)4.7 kg
Packaging data
Smart Remote includedNo
Package typeBox
Package width812 mm
Package height510 mm
Package depth142 mm
Remote control includedYes
Mounting kitNo
Desktop standYes
Package weight5.9 kg
Subwoofer includedNo
Soundbar includedNo
Packaging content
Smart Remote includedNo
Remote control includedYes
Mounting kitNo
Desktop standYes
Subwoofer includedNo
Soundbar includedNo
Other features
DVD playerNo
Manufacturer LG
Availability In Stock
Short Description LG LED LQ63 32" HD Smart TV