C11CK18401CA
A4, 4800 x 2400 dpi, 21/11 ppm, WiFi, USB, Ethernet, 5.8 kg
- 50 page A4 duplex
- Up to 21ppm speeds¹
- Low Power Consumption
Stride through tasks with print speeds of up to 21ppm¹ and cost-effective inks. Perfect for the business environment while cutting business' environmental impact and improving CSR reputation.
More Information
SKU C11CK18401CA
EAN 8715946703817
Specification
Print quality
Maximum duty cycle33000 pages per month
Maximum resolution4800 x 2400 DPI
ColourYes
Print technology
Page description languagesESC/P-R
Number of print cartridges4
Printing coloursBlack, Cyan, Magenta, Yellow
Duplex printingYes
ColourYes
Ports & interfaces
Wi-Fi DirectYes
Mobile printing technologiesApple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson IPrint
Wi-Fi standards802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Supported network protocolsTCP/IPv4, TCP/IPv6, HTTP, HTTPS
Security algorithms64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3-PSK
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
USB 2.0 ports quantity1
USB portYes
Display
Built-in displayYes
Colour displayYes
Features
Number of print cartridges4
Duplex printingYes
Product colourWhite
Market positioningHome & office
Printing
Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter)11 ppm
Time to first page (black, normal)6.3 s
Time to first page (colour, normal)9.3 s
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)21 ppm
Input & output capacity
Total number of input trays1
Total output capacity250 sheets
Paper handling
Maximum ISO A-series paper sizeA4
ISO A-series sizes (A0...A9)A4
Non-ISO print media sizesLetter
Paper tray media typesPlain paper
Network
Wi-Fi DirectYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Performance
Sound pressure level (printing)53 dB
Design
Built-in displayYes
Colour displayYes
Product colourWhite
Power
AC input voltage100 - 120 V
Power consumption (ready)4.8 W
Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC)0.14 kWh/week
Power consumption (off)0.2 W
Power consumption (printing)23 W
Technical details
Weight & dimensions
Width425 mm
Depth493 mm
Height164 mm
Weight5.8 kg
Manufacturer Epson
Availability In Stock
Short Description A4, 4800 x 2400 dpi, 21/11 ppm, WiFi, USB, Ethernet, 5.8 kg
- 50 page A4 duplex
- Up to 21ppm speeds¹
- Low Power Consumption