C31CF70301
TM-J7700(301) W/O MICR, BLACK, INC PSU, EU
Faster, better inkjet technology Inkjet technology means that not only are printouts more detailed (600dpi compared to 180dpi for existing models), they’re around twice as fast too, with a print speed of 100mm/s (23.2lps) compared to 43mm/s (13.5lps) for previous models. Low TCO Epson has managed to incorporate inkjet technology into this new model while retaining a similar low total cost of ownership to previous dot matrix printers. Simple maintenance The ink cartridges have an easy-install design ideal for busy retail counters, as well as drop-in paper roll for quick loading, and the ink formulation used offers better water and light resistance than dot matrix, so receipts and documents will last longer. Backwards compatible To make upgrading from existing models incredibly easy, the TM-J7700 is fully backwards-compatible with the TM-J7500 and has exactly the same footprint, so it can simply be swapped in. However, to integrate smoothly with the latest ePOS systems, the model offers both USB and Ethernet connection options.
More Information
SKU C31CF70301
EAN 8715946639062
Specification
Printing
ColourNo
Character setsANK
TypePOS printer
Print technologyInkjet
Print speed98 mm/sec
Print speed (graphic)98 mm/sec
Print speed (slip)85 mm/sec
Print speed (receipt)98 mm/sec
Alphanumeric memory95
Printing charactersText, Graphic, Barcode
Performance
Character setsANK
TypePOS printer
Print technologyInkjet
Print speed98 mm/sec
Paper handling
Media thickness0.06 - 0.09 mm
Supported paper width58 - 83 mm
Paper dimensions58 mm - 83 mm
Maximum paper size (slip)230 x 297 mm
Ports & interfaces
Connectivity technologyWired
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB portYes
USB connectorUSB Type-B
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100 Mbit/s
Wi-FiNo
Print technology
Print speed98 mm/sec
Technical details
Media thickness0.06 - 0.09 mm
Mean cycles between failures (MCBF)5000000
Product colourBlack
Autocutter durability1.5 million cuts
Products per pallet36 pc(s)
Quantity per pack1 pc(s)
Pallet gross width80 cm
Pallet gross length120 cm
Pallet gross height111 cm
Country of originChina
Products per pallet layer (UK)6 pc(s)
Products per pallet layer6 pc(s)
Products per pallet (UK)36 pc(s)
Pallet width (UK)100 cm
Pallet length (UK)120 cm
Pallet height (UK)111 cm
ColourNo
Font stylesANK
Harmonized System (HS) code84433210
Features
Media thickness0.06 - 0.09 mm
SafetyTÜV, TÜV (EN60950-1)
Mean time between failures (MTBF)180000 h
Product colourBlack
Sound pressure level (printing)55 dB
Country of originChina
Printer slip unit life5000000 lines
Printer receipt unit life3700000000 lines
Half-cutterNo
Design
Endurance
Power
AC input voltage24 V
Power consumption (standby)70000 mA
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)20 - 85%
Operating temperature (T-T)10 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Certificates
SafetyTÜV, TÜV (EN60950-1)
Weight & dimensions
Width251 mm
Depth260 mm
Height188 mm
Package width350 mm
Package depth390 mm
Package height310 mm
Package weight7.88 kg
Weight5.8 kg
Packaging data
Package width350 mm
Package depth390 mm
Package height310 mm
Package weight7.88 kg
Cables includedAC
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Cables includedAC
Logistics data
Products per pallet36 pc(s)
Pallet gross width80 cm
Pallet gross length120 cm
Pallet gross height111 cm
Pallet width (UK)100 cm
Pallet length (UK)120 cm
Pallet height (UK)111 cm
Other features
Paper dimensions58 mm - 83 mm