DELL-WD19S130W
USB 3.1 Gen2 Type-C, 3 x USB A 3.1, 2 x DisplayPort, HDMI, RJ-45, 130W
More Information
SKU DELL-WD19S130W
EAN 5704174402152
Specification
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Host interfaceUSB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
HDMI version2.0
DisplayPorts quantity2
Microphone inNo
Headphone outputs0
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
DisplayPort version1.4
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution5120 x 2880 pixels
On/off switchYes
Product colourBlack
Card reader integratedNo
LED indicatorsYes
VESA mountingYes
Technical details
Product colourBlack
Harmonized System (HS) code84733020
Total carbon footprint (kg of CO2e)35.74
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeDC
AC input voltage120 - 230 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power cable length1 m
Power supply130 W
Software
Linux operating systems supportedYes
Indication
LED indicatorsYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Storage relative humidity (H-H)5 - 90%
Weight & dimensions
Weight585 g
Width205 mm
Depth90 mm
Height29 mm
Package width300 mm
Package depth290 mm
Package height62 mm
Design
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Package width300 mm
Package depth290 mm
Package height62 mm
Carbon footprint
PAIA versionPAIA/GaBi not used
Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e)5.95
Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e)25.6
Carbon emissions, logistics (kg of CO2e)6.61
Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e)-2.42
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
Manufacturer DELL
Availability In Stock
Short Description USB 3.1 Gen2 Type-C, 3 x USB A 3.1, 2 x DisplayPort, HDMI, RJ-45, 130W