ASUS BE27ACSBK computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
SKU
BE27ACSBK
ASUS BE27ACSBK Webcam Monitor - 27 inch, 2560x1440 WQHD, IPS, Frameless, Full HD Webcam, Mic Array, AI Noise-canceling, Zoom Certified, Face Auto Exposure, USB-C, Stereo Speakers, Height Adjustable, Ergonomic Design, HDMI, Eye Care, Low Blue Light, Flicker Free, Wall Mountable
The Complete Videoconferencing Solution
Easy video streaming with integrated FHD webcam
Face Auto Exposure
AI Noise-Canceling Mic
Turn on your device’s audio and press play to experience AI Noise-Canceling technology.
Compatible with Major Videoconferencing Software
Videoconferencing Shortcuts*
Buttons on the front panel make it easy to adjust volume, mute the mic or end the call.
*Shortcuts support will depend on the videoconferencing software.
The USB-C That Does It All
Expansive Connectivity
Ergonomic Design
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology
ASUS blue light filter
ASUS Flicker-free technology
Mini PC Mount
Space-saving design
More Information
SKU BE27ACSBK
EAN 4711081212515
Specification
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut100%
Maximum refresh rate60 Hz
sRGB coverage (typical)100%
HD typeQuad HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.233 x 0.233 mm
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Digital horizontal frequency30 - 122 kHz
Digital vertical frequency48 - 75 Hz
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
Panel typeIPS
LED backlightYes
Colour gamut standardsRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Megapixel (approx.)2 MP
Built-in microphoneYes
Built-in cameraYes
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Megapixel (approx.)2 MP
Built-in microphoneYes
Built-in cameraYes
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity4
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity2
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
AC (power) inYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to80 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
HDCP version1.4
Technical details
Height (without stand)427.3 mm
Depth (without stand)56.1 mm
Width (without stand)612.4 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Weight (with stand)8.6 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range180 - -180°
Tilt angle range35 - -5°
PivotYes
Pivot angle90 - -90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (typical)19.23 W
Power consumption (off)0 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)427.3 mm
Depth (without stand)56.1 mm
Width (without stand)612.4 mm
Width (with stand)612.4 mm
Depth (with stand)259 mm
Height (with stand)547.8 mm
Weight (with stand)8.6 kg
Weight (without stand)5.8 kg
Package width713 mm
Package depth228 mm
Package height502 mm
Package weight11.2 kg
Packaging data
Package width713 mm
Package depth228 mm
Package height502 mm
Package weight11.2 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedAC, HDMI, USB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
Quick start guideYes
Other features
Height (without stand)427.3 mm
Depth (without stand)56.1 mm
Width (without stand)612.4 mm
USB Power Delivery up to80 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Manufacturer ASUS
Availability In Stock
Short Description ASUS BE27ACSBK Webcam Monitor - 27 inch, 2560x1440 WQHD, IPS, Frameless, Full HD Webcam, Mic Array, AI Noise-canceling, Zoom Certified, Face Auto Exposure, USB-C, Stereo Speakers, Height Adjustable, Ergonomic Design, HDMI, Eye Care, Low Blue Light, Flicker Free, Wall Mountable