ZD4A043-C0EE00EZ
ZD421, 300 dpi, USB, USB Host, Ethernet, BTLE5, EU and UK Cords, Swiss Font, EZPL
The printer is offered in both 4 in. and 6 in. models, with 203 dpi, 300 dpi and 600 dpi* (600 dpi available on 4 in. ZT411 only). Add factory- or field-installable RFID technology to print and encode labels for greater tracking abilities and deeper visibility. Select Zebra’s exclusive ZT411 RFID On-metal Tagging Solution, which is the only dedicated option for printing and encoding thicker RFID labels for metal containers and assets.
Dual USB Host ports for added flexibility
Designed to evolve with your needs
Configure your way with multiple connectivity options
Built to handle a wide range of media and applications
Large color touch display makes operation a snap
More Information
SKU ZD4A043-C0EE00EZ
EAN 5715063001028
Specification
Print quality
Maximum resolution300 x 300 DPI
Maximum printing width16.8 cm
Printing
ColourNo
Print speed305 mm/sec
Maximum printing width16.8 cm
Print technologyThermal transfer
Display
Display diagonal10.9 cm (4.3")
Colour displayYes
DisplayLCD
Network
Ethernet LANYes
Memory
Internal memory256 MB
Flash memory512 MB
Paper handling
Media thickness0.058 - 0.25 mm
Maximum roll diameter7.6 cm
Maximum label length450 m
Ports & interfaces
Connectivity technologyWired & Wireless
Bluetooth version5.0
BluetoothYes
Ethernet LANYes
USB portYes
Bluetooth Low Energy (BLE)Yes
Performance
Internal memory256 MB
Flash memory512 MB
Design
Display diagonal10.9 cm (4.3")
Colour displayYes
DisplayLCD
Product colourBlack, Grey
Control typeTouch
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Technical details
Product colourBlack, Grey
Maximum label length450 m
Harmonized System (HS) code84433210
Operational conditions
Storage temperature (T-T)5 - 85 °C
Storage relative humidity (H-H)-40 - 60%
Operating temperature (T-T)20 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 40%
Weight & dimensions
Width336 mm
Depth495 mm
Height324 mm
Weight18.1 kg
Packaging content
Cables includedAC
Logistics data
Manufacturer Zebra
Availability In Stock
Short Description ZD421, 300 dpi, USB, USB Host, Ethernet, BTLE5, EU and UK Cords, Swiss Font, EZPL