SKU
ES-24-250W
Managed PoE+ Gigabit Switches with SFP, 26 Gbps, 24 Gigabit RJ45, 2 SFP, 250W
- Non-Blocking Throughput Switching Performance - Gigabit Ethernet RJ45 and SFP+/SFP Ports - Auto-Sensing IEEE 802.3af/at PoE Advanced Switching Technology for the Masses Build and expand your network with Ubiquiti Networks® EdgeSwitch™, part of the EdgeMAX® line of products. The EdgeSwitch is a fully managed, PoE+ Gigabit switch, delivering robust performance and intelligent switching for growing networks. The EdgeSwitch offers an extensive suite of advanced Layer-2 switching features and protocols, and also provides Layer-3 routing capability. Switching Performance The EdgeSwitch offers the forwarding capacity to simultaneously process traffic on all ports at line rate without any packet loss. For its total, non-blocking throughput, the 24-port models support up to 26 Gbps, while the 48-port models support up to 70 Gbps. PoE+ Flexibility The EdgeSwitch models are available with 24 or 48 PoE Gigabit Ethernet ports of auto-sensing IEEE 802.3af/at or configurable 24V Passive PoE to simplify your infrastructure. By default, the EdgeSwitch automatically detects 802.3af/at devices so they automatically receive PoE. For 24V Passive PoE devices, manually enable 24V passive PoE using the EdgeSwitch Configuration Interface. Fiber Connectivity The EdgeSwitch provides fiber connectivity options for your growing networks. The 24-port models include two SFP ports, providing up to 1 Gbps uplinks. For high-capacity uplinks, the 48-port models include two SFP and two SFP+ ports, providing up to 10 Gbps uplinks. Comprehensive User Interface Designed for convenient management, the EdgeSwitch Configuration Interface allows administrators to configure and monitor switch features in a graphical user interface. For advanced users, an industry-standard command-line interface (CLI) is available through telnet and SSH. Powerful Functionality The EdgeSwitch uses a sophisticated operating system that provides basic switching features, PoE configuration per port, and a variety of advanced features including: - MSTP/RSTP/STP - VLAN, Private VLAN, Voice VLAN - Link Aggregation - DHCP Snooping, IGMP Snooping - TACACS+, RADIUS, 802.1X, MAC Filtering, ACL - DiffServ, CoS - Static Routing, Policy-Based Routing
More Information
SKU ES-24-250W
EAN 0810354022241
Specification
Technical details
Form factor1U
Product colourBlack
Rack mountingYes
Management features
Switch typeManaged
Switch layerL2/L3
Ports & interfaces
SFP module slots quantity2
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity24
Basic switching RJ-45 Ethernet ports typeGigabit Ethernet (10/100/1000)
Network
Networking standardsIEEE 802.3af, IEEE 802.3at
10G supportNo
Data transmission
Throughput38.69 Mpps
MAC address table8000 entries
Switching capacity52 Gbit/s
Certificates
CertificationCE, FCC, IC
Design
Form factor1U
Product colourBlack
LED indicatorsActivity, Link, PoE
CertificationCE, FCC, IC
Rack mountingYes
Performance
Harmonized System (HS) code85176990
Indication
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (typical)250 W
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE)Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-5 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Weight & dimensions
Width485 mm
Depth285.6 mm
Height44.5 mm
Weight3.7 kg
Logistics data
Manufacturer Ubiquiti
Availability In Stock
Short Description Managed PoE+ Gigabit Switches with SFP, 26 Gbps, 24 Gigabit RJ45, 2 SFP, 250W
Description - Non-Blocking Throughput Switching Performance - Gigabit Ethernet RJ45 and SFP+/SFP Ports - Auto-Sensing IEEE 802.3af/at PoE Advanced Switching Technology for the Masses Build and expand your network with Ubiquiti Networks® EdgeSwitch™, part of the EdgeMAX® line of products. The EdgeSwitch is a fully managed, PoE+ Gigabit switch, delivering robust performance and intelligent switching for growing networks. The EdgeSwitch offers an extensive suite of advanced Layer-2 switching features and protocols, and also provides Layer-3 routing capability. Switching Performance The EdgeSwitch offers the forwarding capacity to simultaneously process traffic on all ports at line rate without any packet loss. For its total, non-blocking throughput, the 24-port models support up to 26 Gbps, while the 48-port models support up to 70 Gbps. PoE+ Flexibility The EdgeSwitch models are available with 24 or 48 PoE Gigabit Ethernet ports of auto-sensing IEEE 802.3af/at or configurable 24V Passive PoE to simplify your infrastructure. By default, the EdgeSwitch automatically detects 802.3af/at devices so they automatically receive PoE. For 24V Passive PoE devices, manually enable 24V passive PoE using the EdgeSwitch Configuration Interface. Fiber Connectivity The EdgeSwitch provides fiber connectivity options for your growing networks. The 24-port models include two SFP ports, providing up to 1 Gbps uplinks. For high-capacity uplinks, the 48-port models include two SFP and two SFP+ ports, providing up to 10 Gbps uplinks. Comprehensive User Interface Designed for convenient management, the EdgeSwitch Configuration Interface allows administrators to configure and monitor switch features in a graphical user interface. For advanced users, an industry-standard command-line interface (CLI) is available through telnet and SSH. Powerful Functionality The EdgeSwitch uses a sophisticated operating system that provides basic switching features, PoE configuration per port, and a variety of advanced features including: - MSTP/RSTP/STP - VLAN, Private VLAN, Voice VLAN - Link Aggregation - DHCP Snooping, IGMP Snooping - TACACS+, RADIUS, 802.1X, MAC Filtering, ACL - DiffServ, CoS - Static Routing, Policy-Based Routing