RKCONS17HD
StarTech.com Rackmount KVM Console HD 1080p - Single Port VGA KVM with 17" LCD Monitor for Server Rack - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer w/Cables & Hardware - USB Support - 50,000 MTBF (RKCONS17HD)
Control your server or KVM switch from a centralized HD KVM console
High-Definition LCD Monitor
The 1080p KVM console’s monitor is 17.3” and LED back-lit, for low power consumption. It supports high-definition resolutions up to 1920x1080 providing sharper video performance. This HD console also provides more screen space, helping you to run multiple applications on the same screen, increasing your productivity.
Clutter-Free Monitoring
Simple Setup
This single-port KVM console comes with everything you need to set up:
• 1 Audio Cable
• 1 Set of KVM Cables (VGA)
• 2 Rear Mounting Brackets
• M5 Cage Nuts and Screws
Cost Effective Solution
The StarTech.com Advantage
More Information
SKU RKCONS17HD
EAN 0065030872478
Specification
Display
Display number of colours262144 colours
Display typeLCD
DisplayTFT LCD
Display diagonal43.9 cm (17.3")
Viewing angle, vertical170°
Viewing angle, horizontal170°
Pixel pitch0.1989 x 0.1989 mm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness300 cd/m²
Contrast ratio (typical)800:1
Aspect ratio16:9
Colour depth6 bit
Technical details
Daisy chainNo
LED indicatorsPower, Status
Rack mountingYes
Rack capacity1U
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Mean time between failures (MTBF)50000 h
MaterialSteel
Product colourBlack
Cables includedKVM
IP controlNo
Audio supportNo
Cable length1.8 m
Compliance certificatesRoHS
Ports & interfaces
Video port typeVGA
Keyboard
Built-in touchpadYes
Power
AC adapter input voltage100 - 240 V
Input current1.5 A
Power consumption (typical)13 W
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Certificates
CertificationCE, FCC, PSE, UL, REACH
Weight & dimensions
Mounting depth (min)51 cm
Mounting depth (max)85 cm
Weight11.2 kg
Width483 mm
Height565 mm
Depth43 mm
Packaging data
Package width615 mm
Package depth765 mm
Package height185 mm
Package weight16 kg
Packaging content
Screws includedYes
Quick installation guideYes
Cables includedKVM
Number of screws8
Number of cage nuts8
Included power plug typesANZ, EU, JP, NA, UK
Cage nuts includedYes
Logistics data
Master (outer) case width615 mm
Master (outer) case length765 mm
Master (outer) case height185 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Manufacturer StarTech.com
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/
Availability In Stock
Short Description StarTech.com Rackmount KVM Console HD 1080p - Single Port VGA KVM with 17" LCD Monitor for Server Rack - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer w/Cables & Hardware - USB Support - 50,000 MTBF (RKCONS17HD)
Description Control your server or KVM switch from a centralized HD KVM console
High-Definition LCD Monitor