FAN9X25TX3L
StarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quiet Computer Case Fan w/ TX3 Connector - 3 pin case Fan - TX3 Fan - 90mm Fan
Add additional chassis cooling with a 92mm ball bearing fan
The StarTech.com Advantage
- A dual ball bearing design ensures reliability and longer life
- A built-in tachometer allows for easy monitoring of the fan performance
- Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
More Information
SKU FAN9X25TX3L
EAN 0065030788953
Specification
Performance
Suitable locationComputer case
Rotational speed (max)1800 RPM
Noise level (high speed)22 dB
TypeFan
Operating temperature (T-T)-10 - 80 °C
Fan diameter9.2 cm
Maximum airflow31.84 cfm
Number of fans1 fan(s)
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Design
Number of fans1 fan(s)
MaterialPlastic
Product colourBlack
Technical details
Noise level (high speed)22 dB
TypeFan
Fan diameter9.2 cm
Maximum airflow31.84 cfm
MaterialPlastic
Connector(s)1 - TX3 Female
Airflow35.7
Bearing technologyBall bearing
Compliance certificatesRoHS
Power
Voltage12 V
Power consumption (typical)1.08 W
Operational conditions
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Package depth144 mm
Package width98 mm
Package height34 mm
Width25 mm
Package weight98 g
Depth92 mm
Height92 mm
Weight108 g
Endurance
Packaging data
Package depth144 mm
Package width98 mm
Package height34 mm
Package weight98 g
Other features
Rotational speed1600 RPM
Dimensions (WxDxH)92 x 92 x 25 mm
Connector(s)1 - TX3 Female
Bearing technologyBall bearing
Airflow35.7
Harmonized System (HS) code84733080
Logistics data
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quiet Computer Case Fan w/ TX3 Connector - 3 pin case Fan - TX3 Fan - 90mm Fan
Description Add additional chassis cooling with a 92mm ball bearing fan