UNISLDSHF19
StarTech.com 2U Sliding Server Rack Mount Shelf - 20 to 30in Adjustable Mounting Depth - Vented - 50lb - Heavy Duty Universal 19” Rack Shelf for Equipment Rack - 24in Deep (UNISLDSHF19)
Increase peripheral and equipment accessibility with this vented sliding cabinet shelf
The UNISLDSHF19 19in Vented Adjustable Mounting Depth Sliding Server Rack Cabinet Shelf offers a simple way to install non rack mountable equipment into a server cabinet or open server rack.
Offering a weight capacity of up to 50 lbs (22.7 kg), the sliding rack shelf features a ventilated, cold-rolled steel shelf on two locking adjustable rails which allow the shelf to be installed into cabinets or racks with mounting depths from 20in (510mm) to 30in (744mm). The locking feature locks the shelf 3/4 of the way out, preventing the shelf from accidentally falling out of the rack or sliding back in before maintenance is complete.
The StarTech.com Advantage
More Information
SKU UNISLDSHF19
EAN 0065030837859
Specification
Features
TypeAdjustable shelf
Rack capacity2U
Maximum weight capacity22.7 kg
Product colourBlack
Compliance industry standardsEIA RS310-C
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Package width527 mm
Package height138 mm
Package depth680 mm
Package weight8.4 kg
Mounting depth (min)51 cm
Mounting depth (max)74.4 cm
Width452 mm
Weight6.4 kg
Height45 mm
Depth610 mm
Maximum weight capacity22.7 kg
Packaging data
Package width527 mm
Package height138 mm
Package depth680 mm
Package weight8.4 kg
Packaging content
Screws includedYes
Number of screws8
Screw typeM6
Number of cage nuts8
Cage nuts includedYes
Technical details
TypeAdjustable shelf
Rack capacity2U
Compliance certificatesCE, RoHS
Colour
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width527 mm
Master (outer) case length680 mm
Master (outer) case height138 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Manufacturer StarTech.com
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/mm
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 2U Sliding Server Rack Mount Shelf - 20 to 30in Adjustable Mounting Depth - Vented - 50lb - Heavy Duty Universal 19” Rack Shelf for Equipment Rack - 24in Deep (UNISLDSHF19)
Description Increase peripheral and equipment accessibility with this vented sliding cabinet shelf