CABSHELF22V
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Universal Vented Rack Mount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Heavy Duty Steel - Weight Capacity 50lb/23kg - 22" Deep Shelf (CABSHELF22V)
Add a sturdy, 22in depth vented shelf into almost any server rack or cabinet
The CABSHELF22V 2U 22in Depth Vented Rack Mount Shelf lets you add a compact, 2U shelf to virtually any standard 19-inch server rack or cabinet with front mount options.
Backed by a StarTech.com Lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
More Information
SKU CABSHELF22V
EAN 0065030848107
Specification
Features
CertificationCE, TAA, REACH
TypeShelf
Rack capacity2U
Maximum weight capacity22.6 kg
Product colourBlack
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Package width505 mm
Package height115 mm
Package depth580 mm
Package weight4.6 kg
Material thickness1.6 mm
Width482.7 mm
Weight3.6 kg
Height88 mm
Depth55.9 mm
Maximum weight capacity22.6 kg
Packaging data
Package width505 mm
Package height115 mm
Package depth580 mm
Package weight4.6 kg
Packaging content
Screws includedYes
Nuts includedYes
Number of screws4
Number of nuts4
Technical details
TypeShelf
Rack capacity2U
Compliance certificatesRoHS
Colour
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width505 mm
Master (outer) case length580 mm
Master (outer) case height115 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Manufacturer StarTech.com
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/m
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Universal Vented Rack Mount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Heavy Duty Steel - Weight Capacity 50lb/23kg - 22" Deep Shelf (CABSHELF22V)
Description Add a sturdy, 22in depth vented shelf into almost any server rack or cabinet