HSB220SAT25B
StarTech.com 2 Drive 2.5in Trayless Hot Swap SATA Mobile Rack Backplane - Dual Drive SATA Mobile Rack Enclosure for 3.5 HDD
Easy, trayless removal and insertion of dual 2.5in SATA hard drives from single 3.5in bay
This 3.5in SATA hard drive hot-swap bay allows you to install two 2.5in SATA hard drives (HDD) or solid state drives (SSD) in an available/unused 3.5in floppy drive bay.
The StarTech.com Advantage
More Information
SKU HSB220SAT25B
EAN 0065030827980
Specification
Features
LED indicatorsActivity, Power
CertificationCE, FCC, REACH
HDD size2.5"
Supported storage drive heights9.5 mm
TypeBezel panel
Size (imperial)8.89 cm (3.5")
Number of HDDs supported2
HDD interfaceSerial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III
Product colourBlack
MaterialAluminium
Technical details
LED indicatorsActivity, Power
CertificationCE, FCC, REACH
HDD size2.5"
TypeBezel panel
Size (imperial)8.89 cm (3.5")
Number of HDDs supported2
Product colourBlack
MaterialAluminium
Package width126 mm
Package height54 mm
Package depth171 mm
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width102 mm
Weight286 g
Height24 mm
Depth134 mm
Packaging data
Package weight481 g
Package width126 mm
Package height54 mm
Package depth171 mm
Packaging content
Screws includedYes
ManualYes
Cables includedSATA
Logistics data
Manufacturer StarTech.com
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/m
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 2 Drive 2.5in Trayless Hot Swap SATA Mobile Rack Backplane - Dual Drive SATA Mobile Rack Enclosure for 3.5 HDD
Description Easy, trayless removal and insertion of dual 2.5in SATA hard drives from single 3.5in bay