25SATSAS35
2.5in SATA/SAS SSD/HDD to 3.5in SATA Hard Drive Converter
Turn Virtually any 2.5" SATA or SAS Hard Drive into a 3.5" SATA Drive
Suitable for drives with a height of up to 15mm, virtually any 2.5-inch SATA or SAS hard drive can be made to look and function like a 3.5-inch hard drive - complete with standard mounting points along the sides and bottom (including 3 points along the sides for compatibility with some Dell systems).
- A trayless design and support for 15mm drives enables quick and easy install/removal of drives, including newer high capacity drives
- Uses standard 3.5" form factor mounting points, along with 3 mounting points on the sides, for compatibility with some OEM branded systems, such as Dell
- Can be mounted into a 3.5" front bay as a 2.5" HDD Mobile Rack or treated as a regular 3.5" hard drive
More Information
SKU 25SATSAS35
EAN 0065030844932
Specification
Features
LED indicatorsPower
CertificationCE, FCC
Product colourBlack
MaterialPlastic
Technical details
LED indicatorsPower
CertificationCE, FCC
Product colourBlack
MaterialPlastic
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width100 mm
Weight140 g
Height25 mm
Depth145 mm
Packaging data
Package weight200 g
Logistics data
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Short Description 2.5in SATA/SAS SSD/HDD to 3.5in SATA Hard Drive Converter
Description Turn Virtually any 2.5" SATA or SAS Hard Drive into a 3.5" SATA Drive