25SATSAS35HD
StarTech.com 2.5" to 3.5" Hard Drive Adapter - For SATA and SAS SSDs/HDDs
Turn almost any 2.5" SATA/SAS drive into a 3.5" drive
This 2.5" to 3.5" hard drive adapter lets you install a 2.5" SATA or SAS hard drive (HDD) or solid-state drive (SSD) into an internal or external 3.5" drive bay, using standard drive-mounting holes.
Convert a 2.5" drive into a 3.5" drive
The 2.5" to 3.5" hard drive bay adapter lets you install a newer, higher performance drive such as an SSD into a legacy system that may only support a 3.5" hard drive. It provides a cost-efficient way to enhance storage performance and reliability without expensive upgrades to core IT systems. It's also ideal for system administrators who want to build a system that takes advantage of the increased performance of a 2.5" HDD/SSD.
Easy and flexible installation
You can install the adapter into a desktop, server, storage-array, hot-swap bay, and drive drawer. It offers permanent installation in a 3.5" drive bay with standard mounting holes. When the adapter is installed, you simply slide a 2.5" HDD/SSD into the adapter enclosure, with no tools required.
The adapter is suitable for drives with a height of up to 15 mm. Virtually any 2.5" SATA/SAS drive can be made to look and function like a 3.5" drive.
Identify and track your drives
The adapter includes a label you can use to track and record information about the installed drive.
The 25SATSAS35HD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- Supports 2.5" form factor drives up to 15 mm in height
- Installs into an internal or external 3.5" drive bay; uses standard mounting holes for internal installs
- Tool-less 2.5" drive installation
More Information
SKU 25SATSAS35HD
EAN 0065030874434
Specification
Features
CertificationCE, FCC
HDD size2.5"
Hot-swapYes
Key lockNo
Supported storage drive heights7,9.5,12.5,15 mm
TypeCarrier panel
Size (imperial)8.89 cm (3.5")
Number of HDDs supported1
HDD interfaceSerial ATA, Serial Attached SCSI (SAS)
Data transfer rate6 Gbit/s
Product colourBlack, Silver
MaterialAluminium, Plastic
S.M.A.R.T. supportYes
Technical details
CertificationCE, FCC
HDD size2.5"
Hot-swapYes
Operating relative humidity (H-H)5 - 65%
Key lockNo
TypeCarrier panel
Size (imperial)8.89 cm (3.5")
Operating temperature (T-T)-20 - 55 °C
Number of HDDs supported1
Data transfer rate6 Gbit/s
Product colourBlack, Silver
MaterialAluminium, Plastic
S.M.A.R.T. supportYes
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width101 mm
Weight252 g
Height26 mm
Depth146 mm
Packaging data
Package weight252 g
Package dimensions (WxDxH)112 x 160 x 35 mm
Packaging content
ManualYes
Operational conditions
Storage temperature (T-T)0 - 55 °C
Logistics data
Manufacturer StarTech.com
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 2.5" to 3.5" Hard Drive Adapter - For SATA and SAS SSDs/HDDs
Description Turn almost any 2.5" SATA/SAS drive into a 3.5" drive
Easy and flexible installation
Identify and track your drives
The StarTech.com Advantage