SATA18RA1
StarTech.com 18in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable - 18in SATA Cable - 18 SATA Cable - 18in angled SATA Cable
Make a right-angled connection to your SATA drive, for installation in tight spaces
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 18" SATA cable is backed by our lifetime warranty.
As an alternative, StarTech.com also offers an SATA18LA1" text="18in Left Angle SATA cable (SATA18LA1), which provides the same simple installation as this right angled SATA cable, but allows the cable to connect to the SATA drive from the opposite direction.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty, ensuring a dependable connection
More Information
SKU SATA18RA1
EAN 0065030805353
Specification
Features
Connector genderFemale/Female
Cable typeSATA III
Cable length0.457 m
Connector 1SATA 7-pin
Connector 1 form factorRight
Connector 2SATA 7-pin
Connector 2 form factorStraight
Weight14 g
Product colourRed
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Package width90 mm
Package depth125 mm
Package height10 mm
Package weight18 g
Technical details
Connector genderFemale/Female
Cable typeSATA III
Cable length0.457 m
Connector 1SATA 7-pin
Connector 1 form factorRight
Connector 2SATA 7-pin
Product colourRed
Connector(s)SATA Data 7 pin Female / SATA Data 7 pin Female
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight14 g
Logistics data
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 18in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable - 18in SATA Cable - 18 SATA Cable - 18in angled SATA Cable
Description Make a right-angled connection to your SATA drive, for installation in tight spaces