NTBKBAG173
StarTech.com 17.3" Laptop Backpack with Removable Accessory Case - Professional IT Tech Backpack for Work/Travel/Commute - Durable Ergonomic Computer Bag - Nylon - Notebook/Tablet Pockets (NTBKBAG173)
17.3" Laptop Backpack
This laptop backpack is designed and built with IT Professionals & Technicians in mind. For short or long-distance commutes, this travel-friendly IT backpack can carry your 17.3" laptop and tablet with you wherever you go. Equipped with an accessories case that can be easily removed and fits all of your IT accessories, including your laptop charger, display adapters, wireless mouse, tools, measurement instruments, and more. The laptop bag and accessory case are constructed of heavy-duty ballistic nylon to keep your items secure.
Removable Case for IT Accessories
The removable travel accessories pouch (10.5in x 5.25in x 3in) is stored in its own compartment and was designed to be easily accessed using the lower side pocket of the backpack to avoid searching through or displacing other items. The hook and loop dividers can be adjusted or removed to suit your needs, and the bungee grid is perfect for storing smaller IT accessories and cables. With the case removed, the main compartment can be expanded to offer more room for any other essentials required for a short or long-term trip.
Ergonomic and Travel Friendly
Thoughtful Design
The StarTech.com Advantage
More Information
SKU NTBKBAG173
EAN 0065030880893
Specification
Colour
Surface colorationMonochromatic
Weight & dimensions
Maximum screen size43.9 cm (17.3")
Package width195 mm
Package height450 mm
Package depth335 mm
Width203 mm
Weight1.5 kg
Package weight1.5 kg
Height460 mm
Depth324 mm
Features
Product main colourBlack
Case typeBackpack
Carrying handle(s)Yes
Integrated compartment(s)Yes
Linear mass density1680 D
Tablet compartmentYes
MaterialNylon
Front pocketYes
Brand compatibilityUniversal
Exterior pocketsFront pocket
GenderUnisex
Consumer life stageAll
Closure typeZipper
Design
Case typeBackpack
Carrying handle(s)Yes
Integrated compartment(s)Yes
Linear mass density1680 D
Tablet compartmentYes
MaterialNylon
Front pocketYes
Brand compatibilityUniversal
Technical details
GenderUnisex
Consumer life stageAll
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesCE
Packaging data
Package width195 mm
Package height450 mm
Package depth335 mm
Package weight1.5 kg
Logistics data
Master (outer) case width365 mm
Master (outer) case length750 mm
Master (outer) case height500 mm
Products per master (outer) case5 pc(s)
Manufacturer StarTech.com
PDF Url https://objects.icecat.biz/objects/
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 17.3" Laptop Backpack with Removable Accessory Case - Professional IT Tech Backpack for Work/Travel/Commute - Durable Ergonomic Computer Bag - Nylon - Notebook/Tablet Pockets (NTBKBAG173)
17.3" Laptop Backpack