SATA22PEXT
StarTech.com 12in 22 Pin SATA Power and Data Extension Cable - 1ft SATA data power Extension - 12 inch SATA Extension
Extend SATA Power and Data Connections by up to 1ft
The StarTech.com Advantage
- Extend the reach of your SATA hard drive connection by up to 1ft
- Eliminates the need to bend or strain the cable to account for a lack of space
- Backed by a StarTech.com lifetime warranty
More Information
SKU SATA22PEXT
EAN 0065030845304
Specification
Features
Maximum data transfer rate6 Gbit/s
Connector genderMale/Female
Cable typeSATA I
Cable length0.35 m
Connector 1SATA 22-pin
Connector 1 form factorStraight
Connector 2SATA 7-pin + 15-pin
Connector 2 form factorStraight
Weight39 g
Product colourRed
CertificationCE, REACH
Certificates
CertificationCE, REACH
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height10 mm
Package weight44 g
Technical details
Connector genderMale/Female
Cable typeSATA I
Cable length0.35 m
Connector 1SATA 22-pin
Connector 2SATA 7-pin + 15-pin
Product colourRed
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight39 g
Logistics data
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 12in 22 Pin SATA Power and Data Extension Cable - 1ft SATA data power Extension - 12 inch SATA Extension