FAN12025PWM
StarTech.com 120x25mm Computer Case Fan with PWM - Pulse Width Modulation Connector - computer cooling Fan - pwm Fan - 120mm Fan
Add a Variable Speed, PWM-controlled Cooling Fan to your Computer Case
The FAN12025PWM 120mm PWM Case Fan adds an efficient air cooling solution to computer cases or other enclosures to help ensure optimal performance from internal components.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
More Information
SKU FAN12025PWM
EAN 0065030845335
Specification
Performance
Suitable locationComputer case
Noise level (high speed)39 dB
TypeFan
Operating temperature (T-T)-10 - 70 °C
Fan diameter12 cm
Mean time between failures (MTBF)40000 h
Design
MaterialPlastic
Product colourBlack
Technical details
Noise level (high speed)39 dB
TypeFan
Fan diameter12 cm
MaterialPlastic
Connector(s)1 - Molex Fan (4 pin; PWM)
Power
Voltage12 V
Rated current0.32 A
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 65%
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Package depth201 mm
Package width145 mm
Package height32 mm
Package weight188 g
Weight128 g
Endurance
Packaging data
Package depth201 mm
Package width145 mm
Package height32 mm
Package weight188 g
Other features
Fan performance78.41 cfm
Rotational speed220 RPM
Dimensions (WxDxH)120 x 120 x 25 mm
Harmonized System (HS) code84733080
Logistics data
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Short Description StarTech.com 120x25mm Computer Case Fan with PWM - Pulse Width Modulation Connector - computer cooling Fan - pwm Fan - 120mm Fan
Description Add a Variable Speed, PWM-controlled Cooling Fan to your Computer Case