RZ04-03240100-R3M1
12Hz - 28kHz, 32Ω, 100 dB, -42 dB Microphone, 240g
THE SOUND OF ESPORTS
RAZER TRIFORCE 50MM DRIVERS
RAZER HYPERCLEAR CARDIOID MIC
ADVANCED PASSIVE NOISE CANCELLATION
LIGHTWEIGHT COMFORT
7.1 SURROUND SOUND
CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY
This lightweight esports headset uses a 3.5mm jack and works across popular platforms, allowing you to seek out competition on PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch and mobile devices.
More Information
SKU RZ04-03240100-R3M1
EAN 8886419378396
Specification
Performance
Product typeHeadset
Microphone typeBoom
Recommended usageGaming
Country of originVietnam
Headset typeBinaural
Wearing styleHead-band
Product colourBlack, Green
Volume controlRotary
Cable length1.3 m
Control typeButtons
Technical details
Headset typeBinaural
Wearing styleHead-band
Product colourBlack, Green
Country of originVietnam
Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS)9504500000
Design
Product typeHeadset
Microphone typeBoom
Volume controlRotary
Control typeButtons
Harmonized System (HS) code8518300090
Ports & interfaces
Connectivity technologyWired
3.5 mm connectorYes
Cable length1.3 m
Headphones
Ear couplingCircumaural
Headphone frequency12 - 28000 Hz
Impedance32 Ω
Headphone sensitivity100 dB
Driver unit5 cm
Noise cancelingYes
Microphone
Microphone direction typeUnidirectional
Microphone frequency100 - 10000 Hz
Microphone sensitivity-42 dB
Control unit
Software
Mac operating systems supportedYes
System requirements
Weight & dimensions
Weight270 g
Width165 mm
Height200 mm
Depth100 mm
Packaging data
Package width115 mm
Package height235 mm
Package depth193 mm
Package weight575 g
Packaging content
AC adapter includedNo
Logistics data
Power
USB Type-C charging portNo
USB Power Delivery (USB PD)No
Supplier features
Other features
Package weight815 kg
Manufacturer Razer
Availability In Stock
Short Description 12Hz - 28kHz, 32Ω, 100 dB, -42 dB Microphone, 240g
Description THE SOUND OF ESPORTS
RAZER TRIFORCE 50MM DRIVERS
RAZER HYPERCLEAR CARDIOID MIC
LIGHTWEIGHT COMFORT
7.1 SURROUND SOUND
CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY