Mikrotik PW48V-12V85W power adapter/inverter Green
SKU
PW48V-12V85W
48-48 V, 1 (2-pin terminal), 12V, 8A,
±48 V DC telecom Open Frame Power supply with 12 V 8 A output, for use with new “r2” revision of Cloud Core Routers. Simply remove one of the current power supplies and replace with the new PW48V-12V85W for -48 V installations.
More Information
SKU PW48V-12V85W
EAN 7703949950810
Specification
Features
Input current3 A
Input voltage-48 V
Output voltage12 V
Output current8 A
PurposeRouter
Product colourGreen
Power
Input current3 A
Input voltage-48 V
Output voltage12 V
Output current8 A
Performance
PurposeRouter
Design
Product colourGreen
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 60 °C
Weight & dimensions
Width118 mm
Depth52 mm
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Manufacturer Mikrotik
Availability In Stock
Short Description 48-48 V, 1 (2-pin terminal), 12V, 8A,
Description ±48 V DC telecom Open Frame Power supply with 12 V 8 A output, for use with new “r2” revision of Cloud Core Routers. Simply remove one of the current power supplies and replace with the new PW48V-12V85W for -48 V installations.