CHARGER-C100WUK
Universal Charger USB-C PD 3.0 100 W
This 100W USB-C Universal Power Adapter is a great choice for powering any laptop or other USB-C equipped device that supports USB-C Power Delivery with a maximum of 100W.
The voltage is automatically adjusted according to the USB Power Delivery specification and individual profiles in the following steps: 5 V / 9 V / 12 V / 15 V / 20 V with a maximum of 5 A current draw.
More Information
SKU CHARGER-C100WUK
EAN 8595611706660
Specification
Features
Power plug typeType G
Input voltage100-240 V
Output power100 W
Output voltage5/9/12/15/20 V
Power supply typeIndoor
PurposeUniversal
Power protection featuresOverheating
Efficiency89%
Product colourBlack
Input frequency50-60 Hz
Power
Input voltage100-240 V
Output power100 W
Output voltage5/9/12/15/20 V
Efficiency89%
Performance
Power plug typeType G
Power supply typeIndoor
PurposeUniversal
Design
Cable length162 m
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Weight & dimensions
Width45 mm
Depth30 mm
Height310 mm
Cable length162 m
Packaging data
Cables includedAC
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Cables includedAC
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
Short Description Universal Charger USB-C PD 3.0 100 W
Description This 100W USB-C Universal Power Adapter is a great choice for powering any laptop or other USB-C equipped device that supports USB-C Power Delivery with a maximum of 100W.