Eaton 9PX3000IRTNBS uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 10 AC outlet(s)
SKU
9PX3000IRTNBS
9PX UPS Netpack, Double conversion, 3000 VA, 3000 W, Input C20, Outputs 8 x C13 & 2 x C19, Rack/tower, 2U, Network card included, with BS input cord
More Information
SKU 9PX3000IRTNBS
EAN 3553340620287
Specification
Power
Output power factor1
Input power factor0.99
Output power3000 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)276 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency94%
Power factor1
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)3%
Output power capacity3 kVA
Efficiency (ECO mode)98%
ECO modeYes
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
USB port typeUSB Type-B
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
Number of output phases1
Number of input phases1
Power protection featuresOverdischarge
Noise level40 dB
Features
WaveformSine
Number of output phases1
Number of input phases1
Output power factor1
Input power factor0.99
Output power3000 W
Efficiency94%
Power factor1
Noise level40 dB
Output power capacity3 kVA
Efficiency (ECO mode)98%
ECO modeYes
Input frequency40/70 Hz
Battery
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at full load3 min
Automatic battery testYes
Design
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack, Silver
CertificationIEC/EN 62040-1 UL 1778 IEC/EN 62040-2 cULus EAC
Cable length1.8 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 96%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesCE
Weight & dimensions
Weight28.1 kg
Width580 mm
Height240 mm
Depth780 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedInput power cable, Serial, USB cable
Rack mount kitYes
Certificates
Packaging content
Quick installation guideYes
Rack mount kitYes
Manufacturer Eaton
Availability In Stock
Short Description 9PX UPS Netpack, Double conversion, 3000 VA, 3000 W, Input C20, Outputs 8 x C13 & 2 x C19, Rack/tower, 2U, Network card included, with BS input cord