Eaton 5PX3000IRT2UG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 3 kVA 3000 W 10 AC outlet(s)
SKU
5PX3000IRT2UG2BS
5PX Gen2 UPS, Line-interactive, 3000 VA, 3000 W, C20 In, 8 x C13 & 2 x C19 Out, Rack/tower, 2U, with BS input cord
More Information
SKU 5PX3000IRT2UG2BS
EAN 3553340620881
Specification
Power
Output power factor1
Output power3000 W
Input operation voltage (min)150 V
Input operation voltage (max)294 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Power factor1
Output power capacity3 kVA
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
Serial ports quantity1
USB port typeUSB Type-B
Performance
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Number of output phases1
Number of input phases1
Power protection featuresOverdischarge
Noise level40 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Number of output phases1
Number of input phases1
Output power factor1
Output power3000 W
Power factor1
Noise level40 dB
Output power capacity3 kVA
Input frequency47/70 Hz
Battery
Number of batteries supported6
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Automatic battery testYes
Design
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack, Silver
Cable length1.8 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Storage relative humidity (H-H)0 - 90%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesCE, REACH, RoHS
Weight & dimensions
Weight32.6 kg
Width588 mm
Height240 mm
Depth770 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedInput power cable, Serial, USB cable
Rack mount kitYes
Certificates
Packaging content
Quick installation guideYes
Rack mount kitYes
Manufacturer Eaton
Availability In Stock
Short Description 5PX Gen2 UPS, Line-interactive, 3000 VA, 3000 W, C20 In, 8 x C13 & 2 x C19 Out, Rack/tower, 2U, with BS input cord