R-CC360-BKAPM3-G-1
Mini-ITX / Micro-ATX, ATX PS2, 418 x 215 x 431 mm, 4.9 kg
CC360 ARGB
CC360 ARGB
Micro-ATX Case
ABUNDANT AIRFLOW PERFORMANCE
PRIMED AND READY
WIDE COOLING SUPPORT
Enough space to support high-performance AIO liquid coolers with room for a 360mm radiator in front or a 240mm radiator on top. Cooling fan support for up to 6x 120mm or 4x 140mm.
COMPATIBILITY
- CPU Cooler Height (max): 165mm
- GPU Length (max): 320mm
- PSU Length (max): 160mm
STORAGE SOLUTIONS
Install up to 2x 2.5” SSDs directly on the backplate and 2x 3.5” HDDs underneath the shroud in a removeable drive cage for adjustability.
CRYSTAL CLEAR TEMPERED GLASS WINDOW
Showcase your system build with a clean and clear full-sized window.
TOP PANEL MAGNETIC DUST FILTER
Keeps the dust out but ensures exhaust air flows out seamlessly
FRONT I/O PANEL
Features USB 3.0, USB 2.0, and a combo audio jack.
More Information
SKU R-CC360-BKAPM3-G-1
EAN 6933412774976
Specification
Technical details
Number of 5.25" bays0
Number of 3.5" bays2
Number of 2.5" bays3
Supported motherboard form factorsmicro ATX, Mini-ITX
Supported HDD sizes2.5,3.5"
Side windowYes
Product colourBlack
Number of expansion slots4
Maximum CPU cooler height16.5 cm
Maximum graphics card length32 cm
Maximum PSU length16 cm
TypePC
Form factorMini Tower
Material
MaterialABS, Steel, Tempered glass
Indication
Illumination locationCase fans
Illumination colourMulti
IlluminationYes
Ergonomics
Cable managementYes
On/off buttonYes
Design
Anti-dust filterYes
Number of 5.25" bays0
Number of 3.5" bays2
Number of 2.5" bays3
Side windowYes
Illumination locationCase fans
Illumination colourMulti
IlluminationYes
Cable managementYes
Product colourBlack
Number of expansion slots4
Maximum PSU length16 cm
TypePC
Form factorMini Tower
On/off buttonYes
Tempered glass panel(s)Yes
Power supply
Supported power supply form factorsATX, PS2
Power supply includedNo
Power supply locationBottom
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
USB 2.0 ports quantity1
Combo headphone/mic portYes
Cooling
Front radiator sizes supported120,140,240,280,360 mm
Rear radiator sizes supported120 mm
Top radiator sizes supported120,140,240 mm
Front fans installed2x 120 mm
Number of front fans supported (max)3
Front fans diameters supported120,140 mm
Rear fans installed1x 120 mm
Number of rear fans supported (max)1
Rear fans diameters supported120 mm
Number of top fans supported (max)2
Top fans diameters supported120,140 mm
Storage
HDD/SSD combo cageYes
Supported HDD sizes2.5,3.5"
Packaging content
ManualYes
Weight & dimensions
Width215 mm
Depth418 mm
Height431 mm
Weight4.9 kg
Packaging data
ManualYes
Other features
Manufacturer DeepCool
Availability In Stock
Short Description Mini-ITX / Micro-ATX, ATX PS2, 418 x 215 x 431 mm, 4.9 kg
Description CC360 ARGB
Micro-ATX Case
ABUNDANT AIRFLOW PERFORMANCE
PRIMED AND READY
WIDE COOLING SUPPORT
COMPATIBILITY
- GPU Length (max): 320mm
- PSU Length (max): 160mm
STORAGE SOLUTIONS