RR-S4KK-25SN-R1
120 mm, 690-2500 RPM, 70.7 CFM, 3.61 mmH₂O, 32.8 dBA, 4-Pin, PWM
A classic, revitalized
A Classic, Revitalized
Refreshed Aesthetic Design
A recharged aesthetic offers new vibes while keeping it minimalistic.
SickleFlow 120 Edge Fan
SickleFlow 120 Edge Fan
CryoFuze Thermal Paste
Included high-performance thermal paste relies on nanoparticles for maximal heat transfer.
AMD & Intel Compatibility
Features compatibility with all the latest AMD and Intel CPU sockets.
More Information
SKU RR-S4KK-25SN-R1
EAN 4719512143797
Specification
Performance
Suitable locationProcessor
Fan connector4-pin
Pulse-width modulation (PWM) supportYes
Rotational speed (min)690 RPM
Rotational speed (max)2500 RPM
Fins materialAluminium
Number of heat pipes4
TypeAir cooler
Fan diameter12 cm
Maximum airflow70.7 cfm
Maximum air pressure3.61 mmH2O
Number of fans1 fan(s)
Fan noise level (max)32.8 dB
Fan's mean time to failure (MTTF)160000 h
Design
Fan connector4-pin
Fins materialAluminium
Number of heat pipes4
Number of fans1 fan(s)
Product colourBlack
Technical details
TypeAir cooler
Fan diameter12 cm
Maximum airflow70.7 cfm
Maximum air pressure3.61 mmH2O
Ports & interfaces
Power
Safety current0.3 Ah
Rated voltage12 V
Rated current0.2 A
Power consumption (typical)2.4 W
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Fan dimensions (W x D x H)120 x 120 x 25 mm
Width74 mm
Depth125 mm
Height152 mm
Other features
Safety current0.3 Ah
Manufacturer Cooler Master
Availability In Stock
Short Description 120 mm, 690-2500 RPM, 70.7 CFM, 3.61 mmH₂O, 32.8 dBA, 4-Pin, PWM