PWR-C1-715WAC-P=
715W, 100 - 240V, 50/60Hz, 80+ Platinum
Built to reimage connection, reinforce security and redefine experience
The many industry’s first include:
● Flexible and dense uplink offerings with 100G, 40G, 25G, Multigigabit, 10G, and 1G modular uplinks
● Highest 90W UPOE+ Density: Enable your OT/IT needs with up to 36 ports of 90W UPOE+ for standalone or 288 ports of 90W UPOE+ with a 8-member stack.
The Foundation of Software-Defined access
● Simplified device deployment
● Unified management of wired and wireless networks
● Network virtualization and segmentation
● Group-based policies
● Context-based analytics
Cisco DNA Software
● Flexible licensing models to smoothly distribute customers’ software spending over time
● Investment protection for software purchases through software services–enabled license portability
● Lower cost of entry with the new Cisco DNA Subscription for Switching model
More Information
SKU PWR-C1-715WAC-P=
EAN 0889728133586
Specification
Design
80 PLUS certification80 PLUS Platinum
Power
Total power715 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Performance
Compatible productsCatalyst 9300
Weight & dimensions
Width40.1 mm
Depth82.5 mm
Height309.9 mm
Weight1.2 kg
Certificates
Manufacturer Cisco
Availability In Stock
Short Description 715W, 100 - 240V, 50/60Hz, 80+ Platinum
Description Built to reimage connection, reinforce security and redefine experience