APC Smart-UPS SMT2200IC - 8x C13, 1x C19, USB, SmartConnect, 2200VA
SKU
SMT2200IC
Stay always online and prevent data loss
Safety
Battery life
SmartConnect
* Extend access to SmartConnect via the following licenses:
1 year Standard Plan: ERWPMON1-1Y-DIGI
3 years Standard Plan: ERWPMON1-3Y-DIGI
1 year Advanced Plan: ERWPLUS1-1Y-DIGI
3 years Advanced Plan: ERWPLUS1-3Y-DIGI
PowerChute
Network Management Card
Ease of use
Extend the lifespan
Warranty extension
Switched Outlet Groups: Remote reboot and phased start-up
More Information
SKU SMT2200IC
EAN 0731304337317
Specification
Power
Output power1980 W
Input operation voltage (min)151 V
Input operation voltage (max)302 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating365 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)5%
Output power capacity2.2 kVA
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Low battery alarm, Battery replacement
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Auto-restartYes
Response time6 ms
LED indicatorsYes
Power protection featuresOver voltage, Overload
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
UPS topologyLine-Interactive
WaveformSine
Auto-restartYes
Response time6 ms
Output power1980 W
Surge energy rating365 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
Output power capacity2.2 kVA
Input frequency50/60 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
SmartSlotYes
AC outlets quantity9 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
Number of output IEC jumpers2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB port typeUSB Type-A
SmartConnect portYes
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load25 min
Typical backup time at full load8.7 min
Design
LED indicatorsYes
Product colourBlack
CertificationCE, CSA, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)3715.93
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Cables includedRS-232, USB cable
Management card includedNo
Software CDYes
Sustainability
Weight & dimensions
Package width381 mm
Package depth762 mm
Package height699 mm
Weight48.8 kg
Width197 mm
Package weight61.9 kg
Height435 mm
Depth544 mm
Packaging data
Software CDYes
Package width381 mm
Package depth762 mm
Package height699 mm